czwartek, 23 czerwca 2016

Pilarka tarczowa - pomoc w wyborze

tarczowa pilarka

Pilarka tarczowa to urządzenie o szerokim spektrum zastosowań. Stanowi narzędzie przydatne zarówno profesjonalistom jak i amatorom. Za jej pomocą możemy precyzyjnie ciąć materiały takie jak drewno czy tworzywo sztuczne. Odpowiednio przygotowana pilarka tarczowa poradzi sobie także z lekkim metalem. Konstrukcja narzędzi tego typu nie jest skomplikowana, lecz warto zwrócić uwagę na niektóre parametry, które ułatwią nam wybór pilarki.


Moc

Tak jak i wielu elektronarzędziach także w pilarce jednym z kluczowych parametrów jest moc. Od niej zależy bowiem to, z materiałami jakiego typu można z danym urządzeniem pracować. Istotny jest także powiązany z mocą parametr czyli prędkość obrotowa oraz możliwość jej regulacji. Ilość obrotów na minutę proporcjonalna jest do mocy urządzenia. Większa moc oraz wyższa wartość prędkości obrotowej zapewniają lepszą kontrolę nad pilarkę i pozwalają na szybsze zagłębianie się tarczy w cięty materiał.

Zabezpieczenia

Najważniejsze podczas pracy jest oczywiście bezpieczeństwo operatora urządzenia oraz osób trzecich. Warto więc upewnić się, czy pilarka tarczowa, którą chcemy wybrać, ma podstawowe zabezpieczenia. Przede wszystkim urządzenie tego typu powinno mieć specjalny hamulec, który uniemożliwia przypadkowe włączenie się silnika. Innym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest jakość osłonki chroniącej ostrze. Pamiętajmy także, że wybór lżejszego urządzenia zdecydowanie ułatwi nam pracę.

Tarcza

Głębokość cięcia zależna jest oczywiście od wielkości tarczy. Jeśli chcemy pracować z materiałem o sporej grubości, powinniśmy wybrać model pilarki z tarczą o średnicy w zakresie 184-200 milimetrów. Bardzo istotne są także ząbki. Od ich ilości oraz kształtu zależy jakość i szybkość cięcia. Za pomocą pilarki wyposażonej w tarczę z 12-24 ząbkami możemy szybko ciąć miękkie drewno. Z kolei do cięcia precyzyjnego powinniśmy wybrać tarczę posiadającą więcej zębów – od 30 do 96. Posłuży ona również do pracy z materiałami twardymi oraz do wykonywania cięć skośnych, kątowych czy poprzecznych. Ogólnie rzecz biorąc twardsze materiały będące jednocześnie cienkie powinny być cięte tarczami z większą ilość ząbków. Zapewnia to bowiem większą stabilność pracy i ogranicza występowanie drgań.


Przydatne udogodnienia

pilarka tarczowa

Warto zwrócić na fakt, czy pilarka tarczowa posiada funkcję regulacji ustawienia tarczy. Pozwoli to bowiem na wykonywanie nią cięć ukośnych oraz prostych. Ciekawą opcją jest laser – ułatwia on trzymanie się linii cięcia. Zwróćmy uwagę także na uchwyty – urządzeniem wyposażonym w przedni oraz tylny łatwiej będzie operować. Można także pokusić się o kupno specjalnego odkurzacza, zapewni to utrzymanie porządku w miejscu pracy. Jeśli zależy nam na precyzyjnym cięciu równoległym, zaopatrzmy się w specjalnie do tego stworzone prowadnice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz