piątek, 24 czerwca 2016

Wybieramy wkrętarkę akumulatorową

wkrętarki akumulatorowe
Wkrętarki akumulatorowe to niezwykle przydatne urządzenia, które pomogą nam przy drobnych pracach wykonywanych w domu. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka elementów oraz parametrów. Wybór urządzenia powinniśmy dopasować do naszych potrzeb. Nie musimy kupować najlepszej i najdroższej wkrętarki akumulatorowej, jeśli chcemy korzystać z niej sporadycznie. Na rynku znajdziemy mnóstwo urządzeń, więc warto się wpierw z nimi zapoznać.


Dlaczego w ogóle warto wybrać wkrętarki z akumulatorem?


Odpowiedź jest prosta. Wkrętarki akumulatorowe to urządzenia, które przydadzą się nam wszędzie, gdzie nie ma dostępu do gniazdka lub dostęp ten jest utrudniony. Brak kabla sprawia, że narzędziami tymi można pracować praktycznie wszędzie. Na rynku znajdziemy także urządzenia tego typu wyposażone w dodatkowe udogodnienie, jakim jest obrotowa głowica jeszcze bardziej ułatwiająca pracę w nietypowych miejscach. Oczywiście za pomocą wkrętarki możemy wykonywać także niewielkie wiercenia w niektórych materiałach, co jeszcze bardziej zwiększa jej funkcjonalność. Większe możliwości w tym zakresie oferują wkrętarko-wiertarki.

Które parametry są ważne?


Moc i napięcie

Od mocy wkrętarki akumulatorowej zależy bardzo wiele. Określa ona bowiem z jakiego typu materiałami można pracować. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku wiertarko-wkrętarek. Jeśli zależy nam na możliwości wiercenia w twardszych materiałach, powinniśmy wybrać urządzenie z odpowiednio większą mocą. Czynnikiem wpływającym na moc urządzenia jest napięcie. Można wyróżnić pewne jego przedziały, które są odpowiednie do wykonywania poszczególnych prac:

3,6 – 4,8V
Wkrętarki z napięciem mieszczącym się w tym przedziale mają zastosowanie głównie przy skręcaniu mebli oraz innego typu sprzętu, który ma ją wywiercone specjalne otwory.


7 – 9,6V
Z kolei urządzeniem o takim napięciu powinny zainteresować się osoby, które z wkrętarki akumulatorowej będą korzystały jedynie od czasu do czasu przy niewielkich pracach remontowych.


9,6 – 14V
Sprzęt, którego napięcie mieści się w tym zakresie, przeznaczony jest do wykonywania dużo częstszych i bardziej wymagających prac. Wiertarko-wkrętarką o takim napięciu można wiercić w niektórych miększych materiałach. Urządzenie tego typu nierzadko wyposażane są w biegi, często w dwa. Pierwszy służy do wkręcania wkrętów, a drugi, dzięki szybkim obrotom, ma zastosowanie przy wierceniu.

>18V
Sprzęt o takim napięciu przeznaczony jest głównie dla profesjonalistów. Wiertarko-wkrętarki tej klasy wyposażone są najczęściej w udar, który pozwala na wiercenie w twardych materiałach.

Waga i rozmiar

Wbrew pozorom waga to bardzo ważne parametry. Ciężar urządzenia powinien być dopasowany do rodzaju pracy, którą chcemy wykonywać. Jeśli zależy nam na jak największej mobilności, powinniśmy szukać urządzeń o niewielkiej masie. Niestety większe możliwości wkrętarek idą w parze ze wzrostem wagi. Nie znajdziemy ultra lekkiego narzędzia, którym będziemy mogli wiercić w twardym materiale. Podobnie jest z rozmiarem – wkrętarki akumulatorowe o mniejszych gabarytach mają z reguły mniejsze możliwości.

Bateria

Warto zwrócić uwagę na rodzaj akumulatora. Wyróżniamy try główne grupy. Jednak powinny nas interesować głównie urządzenie wyposażone w baterie litowo-jonowe, ponieważ są po prostu najlepsze. Wyróżnia je przede wszystkim niska waga oraz brak tak zwanego efektu pamięci, skracającego czas pracy urządzenia po każdym jego doładowaniu. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Im jest ona większa, tym wkrętarka dłużej będzie mogła pracować na jednym ładowaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz