wtorek, 12 lipca 2016

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki taśmowej?


Szlifierka taśmowa to narzędzie służące głównie do zgrubnego szlifowania dużych, w miarę płaskich powierzchni. Duża funkcjonalność i uniwersalność urządzenia sprawia, że na wyposażaniu powinien ją mieć zarówno każdy profesjonalista jak i majsterkowicz-amator.


Parametry

Jednym z najważniejszych parametrów szlifierki jest długość i szerokość taśmy. Jeżeli zależy nam na jak najszybszym szlifowaniu, powinniśmy wybrać urządzenie z długą i szeroką taśmą. Z kolei do pracy bardziej precyzyjnej należy skorzystać ze szlifierki z mniejszą taśmą. Drugim istotnym parametrem jest prędkość przesuwu. Jej wartość mieści się w przedziale od 200 do 420 metrów na minutę.

Wyposażenie

Praktycznie każda nowa szlifierka taśmowa standardowo wyposażona jest w system odsysający pył. Jeśli zależy nam na zwiększonej funkcjonalności urządzenia, powinniśmy zdecydować się na szlifierkę wyposażoną w możliwość wyboru prędkości przesuwania się taśmy. Pozwala to dostosować prędkość do wykonywanej pracy. Przykładowo, więcej obrotów przyda się przy szlifowaniu zgrubnym. Jeśli po wykonaniu tej czynności chcemy szlifować bardziej precyzyjnie, możemy zmniejszyć prędkość przesuwu taśmy. Kolejnym ułatwiającym pracę rozwiązaniem jest mechanizm pozwalający prosto i szybko ściągać, nakładać oraz naprężać taśmę.

Dodatkowy osprzęt


Bardzo przydatnym wyposażeniem dodatkowym jest specjalna ramka szlifierska. Umożliwia ona podniesienie szlifierki, pozwalając w ten sposób na delikatniejsze szlifowanie. Ramka spełnia także inną funkcję. Zapewnia bowiem równomiernie szlifowanie oraz chroni przed niekontrolowanymi przechyłami narzędzia. Razem ze szlifierką dostajemy taśmę papieru ściernego, jednakże może okazać się konieczne dokupienie kilku sztuk o różnej ziarnistości. Interesującym, jak najbardziej przydatnym dodatkiem jest także statyw, który zamieni szlifierkę taśmową w urządzenie stacjonarne. Przygotowanym w ten sposób narzędziem można łatwo i precyzyjnie obrabiać przedmioty o niedużych gabarytach. Pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności, ponieważ naszych rąk nie zabezpiecza wtedy ochrona, gdyż urządzenie podłącza się do góry nogami.

Szlifierka Ryobi 76mm
Funkcjonalnym i stosunkowo tanim urządzeniem jest szlifierka Ryobi 76mm. Zgodnie z nazwą jej taśma ma szerokość 7,6 cm. Z kolei szerokość wynosi 533 mm. Szlifierka ta dzięki regulowanej prędkości tarczy świetnie sprawdzi się zarówno przy szybkim, zgrubnym szlifowaniu jak i przy obróbce bardziej precyzyjnej. Szlifierka Ryobi dostępna jest z dodatkowym wyposażeniem w skład, którego wchodzą taśmy o najpopularniejszych ziarnistościach, czyli 60, 100 i 120. Do omawianego elektronarzędzi dołączona jest także rama szlifierska oraz walizka umożliwiająca wygodne i bezpieczne przechowywanie urządzenia.

2 komentarze:

  1. Muszę Twój artykuł mężowi podrzucić ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super artykuł! Szkoda, że go nie przeczytałam przed zakupem swojej. Jeśli szukacie dobrych szlifierek zajrzyjcie na https://dlaelektrykow.pl/20-gu10-i-gu53

    OdpowiedzUsuń