czwartek, 8 września 2016

Frezarka do drewna – jak wybrać

http://wyszlifowany.blogspot.com/2016/09/frezarka-do-drewna-jak-wybrac.html
Frezarka to popularne narzędzie do obróbki drewna lub metalu, które wykorzystywane jest do wykonywania nietypowych kształtów i dekoracyjnych żłobień.


Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru frezarki? Oto kilka istotnych informacji.

Pierwszym istotnym kryterium wyboru frezarki jest umiejscowienie jej wrzeciona. Ze względu na nie wyróżniamy m.in.:

 • Frezarki górnowrzecionowe – ich wrzeciono umiejscowione jest nad stołem. Pozwalają na łatwą obróbkę materiału i zachowanie powtarzalności określonego wzoru. Są one również bezpieczne w użyciu, przez co mogą je wykorzystywać amatorzy. Frezarki górnowrzecionowe są jednak mało wydajne i nie są zalecane do wykonywania dużych ilości zdobień.
 • Frezarki dolnowrzecionowe – ich wrzeciono zamontowane jest pod stołem dlatego zalecane są do wykorzystywania tylko przez doświadczone we frezowaniu osoby.
 • Frezarki równowrzecionowe – ich wrzeciono umiejscowione jest w tej samej linii co blat stołu.

W rodzinie frezarek spotkać można również frezarki stołowe i ręczne.

Kolejnym kryterium doboru frezarki jest jej przeznaczenie. Frezarkę zawsze warto dobierać do materiału z którym przyjdzie nam pracować najczęściej. Profesjonalne frezarki przeznaczone są najczęściej do jednego typu materiału, np. frezarka do drewna, dzięki czemu są bardziej precyzyjne i sprawniejsze w obsłudze. Frezarki uniwersalne zalecane są dla drobnych amatorskich prac.

Najbardziej zaawansowane frezarki typu CNC sterowane są za pomocą programów komputerowych, co gwarantuje niezwykłą precyzję i szybkość pracy. Są to jednak narzędzie wykorzystywane w przemyśle, gdzie takie funkcje są niezbędne do codziennej pracy.

Oprócz zastosowania, istotny jest także rodzaj frezarki. Poza podstawowymi rodzajami frezarek określanych ze względu na ich zastosowanie możemy wyróżnić dodatkowo:

 • Frezarkę krawędziową – łatwe w manewrowaniu i poręczne narzędzia wykorzystywane do frezowania krawędzi.
 • Frezarkę nutową (lamelownice) – wykorzystywane do frezowania wpustów i rowków.

Ze względu na ilość wrzecion wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe

Kolejnym istotnym kryterium wyboru frezarki jest jej moc. W frezarkach amatorskich wykorzystywane są przekładnie, dzięki czemu nie jest potrzebny zapas mocy. Ze względu na kryterium mocy, frezarki możemy podzielić na:

 • Frezarki do 800 W – dobre do frezowania krawędzi i rowków.
 • Frezarki do 900 W – dobre do miękkich i twardszych materiałów. Można je obsługiwać jedną ręką.
 • Frezarki 1100 - 1500W – frezarki uniwersalne do pracy w różnych rodzajach materiałów i wykonywania dekoracyjnych zdobień.

Prędkość frezarki ma gładkość frezowanej powierzchni. Im więcej obrotów jest w stanie wykonać frezarka, tym lepiej wyfrezowana powierzchnia oraz możliwość pracy zarówno w drewnie jak i aluminiom, materiałach kompozytowych czy laminatach. Prędkość frezarki może być regulowana płynnie i skokowo.

W zależności od rodzaju pracy i wielkości wykonywanych frezów warto sprawdzić jak wielki frez możemy zamontować w urządzeniu. Średnica frezu ma również bezpośredni wpływ na moc frezarki.

Warto również zapoznać się z dodatkowym wyposażeniem, jakie oferują nam producenci, bowiem od nich z pewnością uzależniona będzie cena jak i komfort używania frezarki.

1 komentarz:

 1. Super post! Jak kupowałam frezarkę, to miała ogromny problem, czy się kierować. W końcu kupiłam jedną z tej strony - https://dlaelektrykow.pl/222-gniazda

  OdpowiedzUsuń